Piękno spojrzenia.

„Ma pani wagę w oczach” – powiedziałam ostatnio z uśmiechem i podziwem do ekspedientki, która precyzyjnie odmierzyła i zważyła tyle mojego ulubionego żółtego sera bez dziur, o ile poprosiłam. Przez chwilę obie się uśmiechałyśmy. A potem pomyślałam o tym, że z moim spojrzeniem dzieje się czasem to samo. Mam w oczach nie tylko wagę, ale również linijkę i celownik. Patrzę na świat, ale widzę często to, co chcę zobaczyć: kalkuluję, odmierzam i przyklejam etykietki… innym, oraz sobie.

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Często zdradzają więcej, niż uśmiech czy słowa. To  właśnie spojrzenia drugiej osoby szukamy, gdy chcemy powiedzieć coś ważnego, bo spoglądając w oczy widzimy, czy to, co chcieliśmy przekazać, zostało usłyszane i zrozumiane. Spojrzenia szukamy też, by rozmawiać bez słów. Czasem nasze oczy mówią: „Lubię Cię”. Innym razem ostrzegają: „Nie podchodź ani kroku bliżej”. Niekiedy oceniają i porównują.

Podejdź na chwilę do lutra, Spójrz sobie w oczy. Wytrzymaj tak pełną minutę. Co widzisz w swoim spojrzeniu?

O tym, że bliźniego kochamy tak, jak siebie samego, słyszałaś pewnie niejednokrotnie. A co jeśli to samo dotyczy również naszego spojrzenia? Czy na najbliższych i tych trochę dalszych, na przyjaciół, kolegów z pracy i osoby przypadkowo mijane w ciągu dnia patrzymy tak, jak na siebie samego? Jak jest w Twoim przypadku?

Podkreślanie głębi spojrzenia to trudne zadanie, a jednak wiele z nas opanowało tę sztukę do perfekcji dzięki eyelinerowi i mascarze. Dzisiaj chciałam Cię jednak zaprosić do innego sposobu na podkreślenie piękna Twoich oczu. Kosmetyki, płatki pod oczy, maseczki, zalotki, makijażowe tricki – to wszystko jest ważne, oczywiście. Jednak nic nie ożywia spojrzenia bardziej niż życzliwość i uśmiech – nie ten sztucznie przyklejony na potrzeby odegrania roli uprzejmej dziewczyny, ale ten, który rozświetla nas od środka, od wewnątrz. Nie da się tego kupić w żadnym sklepie. Nie można też postanowić sobie, że od dzisiaj będzie ze mnie promieniować subtelny kobiecy wdzięk i urok. To znaczy oczywiście – postanawiać można sobie bardzo wiele, ale jeśli masz za sobą kilka takich prób, wiesz, że to nie takie łatwe. Dlatego dzisiaj nie chcę Cię zapraszać do tego, by po raz kolejny stawiać sobie poprzeczkę niemiłosiernie wysoko… Zamiast tego chciałabym popatrzeć wspólnie z Tobą na Kobietę o wyjątkowym spojrzeniu.

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. (J 2,1). Znasz dobrze tę historię, prawda? Ona pokazuje nie tylko, jak wielkie cuda może zdziałać zaufanie i posłuszeństwo słowom Jezusa. Pokazuje też, w jaki sposób Miriam patrzyła na siebie, świat i innych. W jej spojrzeniu nie było oceniania – było za to współczucie. Dostrzegła zamieszanie, problemy i ludzką biedę, ale nie podsumowała tego żadnym dobitnym komentarzem. Jestem też pewna, że gdyby ktoś wtedy spojrzał w Jej oczy, nie dostrzegłby tam rozczarowania brakiem dobrej organizacji wesela. Nie dostrzegłby też  litości, która zazwyczaj wiąże się z patrzeniem na kogoś z góry. Myślę, że w Jej oczach było ciepło i siła, jaka bierze się z wiary w to, że świat funkcjonuje nie tylko zgodnie z prawami natury, ale też z Bożą logiką.

Z dużą nieśmiałością podchodzę do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Maryi udało się przeżywać codzienność w taki sposób. Była przecież „łaski pełna”, a więc pełna Jego miłości, pokoju i zaufania – na ten temat napisano tyle dzieł teologicznych, że pewnie nie starczyłoby mi życia, by je przeczytać. Ale staram się patrzeć na Nią również nieco inaczej, zostawiając na boku pobożne słowa czy podniosłe wezwania litanii. I myślę, że przecież na co dzień On była kobietą taką jak Ty i ja – Kobietą o niesamowitej relacji z Bogiem, a jednocześnie przeżywającą codzienność, w której nie brakowało wyzwań i trudności. Jej siłą była jednak świadomość tego, kim jest i na kim buduje swoje życie. Wiedziała, że Jej Ojciec troszczy się o wszystko, wiedziała, że Jej Syn jest tym, który przynosi pokój, wyzwolenie i radość. Wiedziała, że może poprosić Go o działanie w tak zwyczajnej sytuacji jak ta na weselu w Kanie Galilejskiej. Gdy patrzę na siebie i swoje zmagania, wiem że chciałabym patrzeć na Boga, siebie i świat podobnie jak Ona…

Chciałabym zaprosić Cię do pewnego ćwiczenia. Znajdź trochę wolnego czasu, ołówek lub kredki i kartkę. Narysuj na niej własne drzewo nie-genealogiczne. W przypadku drzewa genealogicznego, w odpowiednie miejsca wpisuje się ważne rodzinne daty oraz imiona i nazwiska przodków. Tym razem chodzi mi o coś innego. Wypisz to wszystko, co jest dla Ciebie ważne – to, co sprawia, że jesteś właśnie taką osobą jaką widzisz w lustrze. Zapisz tam ważne wydarzenia, daty, ludzi, którzy wpłynęli na Twoje życie. Może znajdzie się tam wspomnienie ważnych rekolekcji, przeczytanych książek czyli ulubione modlitwy? Zapisz wszystko, co wydaje Ci się ważne. Tu nie ma dobrych i złych odpowiedzi – jest Twoje życie i Twoje korzenie, dzięki którym możesz wzrastać.

Pomódl się dzisiaj, patrząc na to, w KIM JESTEŚ. Zobacz, co jest Twoją siłą, błogosławieństwem, Bożym darem. Dziękuj za to, co dobre. Pytaj bez lęku o to, co trudne. I proś o to, co jest Ci dzisiaj najbardziej potrzebne. 

Jeśli chcesz, po tej modlitwie stań znowu przed lustrem. Co widzisz w swoim spojrzeniu?

znaleziono na pinterest.com

Wakacyjny trening przyjaźni ze sobą.

W jaki sposób zmierzyć poczucie własnej wartości? W ilościach komplementów, które słyszymy w czasie przyjęcia, na które zakładamy najlepszą kreację? Czy w liczbie centymetrów, które zgubiłyśmy w talii i biodrach dzięki sumiennej diecie?

Może życie byłoby prostsze, gdyby tak właśnie było. A jednak gdy ostatnio robiłam porządki na strychu i wyciągnęłam z jego czeluści ubrania sprzed dziesięciu lat, zdziwiło mnie nie tylko to, że faktycznie mieściłam się w ciuchy mniejsze o dwa czy trzy rozmiary. Zdziwiło mnie to, że wtedy patrzyłam na siebie tak samo jak teraz – mając kilka ładnych kilogramów mniej, uważałam że powinnam schudnąć. Tu i ówdzie miałam za dużo i gdybym zrzuciła kilogram lub dwa – no tak, wtedy byłoby idealnie. Czy na pewno?…

Wakacje to czas, który niekiedy bezlitośnie konfrontuje nas z naszymi niedoskonałościami. Która z Was czuje się zadowolona, patrząc na siebie w lustrze tuż przed wyjściem na plażę? A która chciałaby poprawić to i owo… albo decyduje się na sukienkę do samej ziemi i ponczo pomimo 30 stopni w cieniu? Chciałam Was zaprosić do wspólnego zmierzenia się z tematem patrzenia na siebie. I już tłumaczę, dlaczego.

Daleka jestem do zachęcania, by niczego w sobie nie zmieniać i patrząc w lustro powiedzieć: „taka już jestem”, a potem skusić na się na już naprawdę ostatnie ciastko z kremem. Nie chodzi mi o to, by zniechęcić kogokolwiek do ćwiczeń i dbałości o dietę – wręcz przeciwnie. Chciałam jednak zaproponować nieco inny kierunek wszystkich tych działań. Od tego, w jaki sposób patrzę na tą dziewczynę, która zakłopotana albo zniechęcona patrzy na mnie z odbicia w lustrze, zależy nie tylko moje samopoczucie tu i teraz. Zależy od tego również moje działanie w przyszłości. Jeśli patrząc w lustro będę widziała tylko te niedoskonałości, których muszę się pozbyć, jest duża szansa, że wiele z moich pomysłów na siebie skończy się w taki sposób: porażka przyniesie takie poczucie klęski, że będę musiała to sobie jakoś wynagrodzić. Czekoladą, drinkiem, pochłonięciem zawartości lodówki albo kompletnie nieprzemyślanym szaleństwem, które miało być drobne i wyzwalające, a przypomni o sobie później swoimi konsekwencjami.

Fajnie byłoby polubić tę dziewczynę w lustrze. Pokochać ją z tymi nadmiarowymi kilogramami, odstającymi uszami czy za dużym nosem. Z rozstępami po ciąży, włosami za bardzo kręconymi albo zbyt prostymi, z rumieńcem na twarzy, który pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. W przeciwnym wypadku każda próba dotarcia do celu (a przynajmniej wiele z nich) skończy się katowaniem samej siebie – drastyczną dietą albo równie drastycznym objadaniem się, obwinianiem się, brakiem cierpliwości dla siebie albo serwowaniem sobie w myślach pogadanek pełnych ostrych słów… Trudno się dziwić – w końcu właśnie tak traktujemy naszych wrogów. Tak postępujemy wobec tych, których nie lubimy, nie jesteśmy życzliwi. Wypatrujemy tylko błędu, potknięcia, a potem krytykujemy i mówimy: „Wiedziałam, że tak będzie. Jesteś beznadziejna”.

Ile razy zwracałaś się w taki sposób do siebie samej?…

Chciałam zaproponować Ci dzisiaj refleksję nad tym, w jaki sposób na siebie patrzysz i jak się do siebie zwracasz. W tym cyklu refleksji będzie kilka części, dotyczących nie tylko ciała, ale też ducha. Na pewno nie będzie to jednak poradnik. Internet wypełniony jest po brzegi tekstami, które obiecują: „najlepsze porady”, „dziesięć skutecznych sposobów by… ” , „zmienisz swoje życie, gdy tylko…”.

Nie, nie zmienisz. Nic nie zmienia się w pięć minut, a po przeczytaniu nawet najbardziej inspirującego artykułu nie wydarzy się nic, o ile sama nie wcielisz tego w życie. Proponuję Ci więc wspólną refleksję – naszą, kobiecą, Twoją i moją, bo dla mnie to również pewnego rodzaju wyprawa wgłąb siebie. Proponuję spojrzenie na siebie zarówno w lustrze wiszącym na ścianie, jak i w lustrze Słowa Bożego. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam do dołączenia do Facebookowego wydarzenia. Co jakiś czas pojawi się tam nowy temat i nowa szansa na spojrzenie na siebie nieco inaczej.

podróż w czasie, czyli historia magistra vitae est.

Maj 2018. Wszystko zaczyna się w Tykocinie, który leży na naszej trasie w czasie długiego weekendu. Z sentymentem wchodzimy do kościoła, który wraz z mężem znamy z bardzo przez nas lubianego filmu „Biała sukienka”. Mijamy synagogę – w remoncie – by chwilę później ustawić się w kolejce do restauracji „Tejsza”. Tripadvisor poleca, a nam się nie spieszy, czekamy więc cierpliwie na stolik, a potem rozpływamy się smakując żydowski kawior (czyli wątróbki z jajkiem, cebulą i kiszonym ogórkiem), kugel i cymes. Te smaki są dla mnie nowe, choć przecież starsze ode mnie…

Ze ścian restauracji spoglądają na mnie uśmiechnięci młodzi ludzie. Uśmiecham się do nich, ale nie zapisują się w mojej pamięci. Jeszcze nie teraz.

Żródło: https://shtetlroutes.eu/uk/tykocin-karta-dziedzictwa-kulturowego/

Od jakiegoś czasu podróżujemy na zasadzie pokazania paluchem mijanego miejsca i okrzyku: „o tam się zatrzymaj!”. Mój mąż, kierowca, nie jest rzecz jasna fanem tego rozwiązania, bo oznacza to zwiedzanie dróżek rowerowych trzeciorzędowych i wsłuchiwanie się w komunikat: „połączenie GPS zostało zerwane, więc radź sobie waćpan sam jak potrafisz”. Tym razem droga jest jednak krótka i prosta – od starego żydowskiego cmentarza dzieli nas kilkanaście metrów. Tyle że tam nie ma nic oprócz trawy i wyłaniających się z niej, pochylonych ku ziemi macew, na których napisów nie potrafimy rozczytać. To najstarszy kirkut na Podlasiu. Dzieci nie potrafią zrozumieć, dlaczego cmentarz wygląda właśnie w ten sposób. Zadają pytanie. Potem kolejne. A ja próbując wytłumaczyć zawiłe dzieje tych ziem, sama zaczynam się gubić. Właśnie wtedy wracają do mnie roześmiane twarze z żydowskiej restauracji. Właśnie wtedy podejmuję próbę dotarcia do ich prawdziwej historii. Szybko przekonuję się jednak, że to wymaga czasu i determinacji, a definicje „prawdy” różnią się w zależności od tego, kto opowiada o latach, które pozostawiły wszechobecne blizny w polskim krajobrazie i ludzkich sercach.

*

Wysokie, województwo lubelskie, powiat krasnostawski. Nie wiem, jak ma na imię: Abram, Dawid, Josef? Wiem o nim jednak dwie rzeczy. Jest dobrze sytuowany i musi być pobożny, w najlepszym tego słowa znaczeniu, bo chyba wziął sobie do serca te słowa z Księgi Amosa: „Słuchajcie tego wy, którzy gnębicie ubogiego
i bezrolnego pozostawiacie bez pracy,
którzy mówicie: «Kiedyż minie nów księżyca2,
byśmy mogli sprzedawać zboże?
Kiedyż szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz?
A będziemy zmniejszać efę, powiększać sykl
i wagę podstępnie fałszować. (Am 8,5-6).

Z Julią Winiarską, krawcową i żoną kowala, mamą dwóch uroczych dziewczynek – Teresy i Alicji – miał niepisaną umowę. Z beli materiału, którą jej dostarczał, Julia miała uszyć konkretną ilość zamówionych sztuk odzieży. Z resztą materiału mogła zrobić, co jej się podoba. A że Julia naprawdę znała się na swoim fachu, potrafiła w taki sposób tworzyć wykroje, że nie tylko doskonale wywiązywała się z zamówienia, ale jednocześnie zaopatrywała w odzież całą rodzinę.

Pewnego dnia jednak monotonne stukanie starego Singera przerwane zostało nagłym wtargnięciem jej pracodawcy do domu. Stłumiony szept, przerażenie w oczach i opowieść, której scenariusz powtórzy się w domach milinów Josefów, Abramów i Dawidów: żona i dzieci zostały zabrane przez Niemców, jemu udało się zbiec. Ukrywany przez Julię, po kilku dniach postanowił poszukać rodziny i poszedł – w ciemną noc lub w ciepło jasnego przedpołudnia, za złudną nadzieją albo zasłyszaną plotką. Nie wrócił. Nie znam jego imienia, nie wiem jak nazywali się jego przodkowie, bo kirkut w Wysokiem nie istnieje. Rozpłynął się w powietrzu, wygumkowano go jak nieudany element szkicu w malarskim dziele. Przestał pasować do krajobrazu w którym puste pożydowskie domy były puste tylko przez kilka chwil. Oni odeszli. Świat kręcił się dalej. Trzeba było sobie radzić.

Stary Singer stoi w kącie w domu moich rodziców, przechylając się lekko na jedną stronę, jakby nie był w stanie unieść ciężaru słów, których nie jest w stanie wypowiedzieć. Babcia Julcia również nie ma na to szansy – umarła wiele lat temu, zabierając ze sobą wspomnienia. Nie ma już świadków. Nie ma synagog, kirkutów, zapachu wątróbki z rodzynkami i świątecznego cymesu. Tylko czasem, gdy ugotuję rosół, ktoś ze starszego pokolenia westchnie: „No tak, to najlepsze: żydowska aspiryna”. Czasem też mówię o tym, że mam frajdę, bajzel w pokoju, fajne ciuchy, albo że wszystko git. Znane słowa o pochodzeniu których nie chcemy pamiętać. A historia czasem nas w ten sposób dogania.

*

Po „Tajemnicę pana Cukra” Anny Kłys sięgnęłam po to, by w końcu poznać prawdę – nie tą, która chce coś nam udowodnić. Nie prawdę, która rozlicza albo się przed rozliczeniami broni. Chciałam poznać fakty: gazety z czasów przedwojennych, policyjne kartoteki i wspomnienia ocalałych. To wszystko pokazało mi świat, który różni się od tego, jaki chcielibyśmy widzieć. Świat, w którym istnieją nie tylko „Sprawiedliwi wśród narodów świata”, lecz również ci, którzy potrzebują jedynie pretekstu, by sięgnąć po kamień i rzucić go wraz z oskarżeniami. Świat, w którym słowo „inny” jest ważniejsze od słowa „człowiek”.

*

„Abramek Szenker miał pięć lat, kiedy zginął, i był najmłodszym pośród Polaków narodowości żydowskiej zabitych do 1939 roku z racji pochodzenia. Chociaż w październiku 1937 roku w Ogrodzie Krasińskich wydarzyło się coś, co mogło zmienić tę statystykę. Adela Waszówna, służąca Dawida Menachera z Pawie 20, jak zwykle po obiedzie spacerowała z jego trzyipółletnim synkiem. Była druga po południu, w ogrodzie mnóstwo niań z dziećmi, Adela pchała wózek alejkami i obserwowała, jak to miała w zwyczaju,, towarzystwo. Przez to zapewne nie zwróciła uwagi na idących za nią mężczyzn. Nagle grupka otoczyła ją, jeden z nieznanych jej chuliganów oblał wózek i dziecko benzyną, a drugi rzucił zapałkę. Adela widzi, jak zaczyna się palić kocyk, płaszczyk i rajstopki na małym, wrzeszczy, biega w kółko, dopiero przechodnie wyciągnęli dziecko, płaszczami zdusili płomienie. Poparzone dziecko odwieziono do prywatnej lecznicy, sprawcy zbiegli. („Tajemnica pana Cukra”, wydawnictwo Wielka Litera, str. 321)

*

Tak, wiem, że Polacy również cierpieli ogromnie w czasie drugiej wojny światowej. Wiem, że takie mroczne czasy wyzwalają w ludziach albo najgorsze odruchy , albo to, co najlepsze . Wiem że przedwojenny antysemityzm nie udzielał się wszystkim, że byli tacy, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. Ratowali ludzi.

Nie chcę wywoływać dyskusji na ten temat i nie będę się w nią włączać, bo tak naprawdę nie do końca chodzi mi tu o historię. Chodzi o coś innego.

O to, co odpowiadać dzieciom, które historię dopiero poznają, a które widzą niekiedy więcej niż my – chociażby to, że skoro mówimy o cmentarzu, to powinien na nim panować porządek i szacunek dla zmarłych. Tego przecież ich uczę. A nasz krajobraz, to co nas otacza? Czy uczy tego samego?…

Chodzi też o to, co słyszę w radio i telewizji. O biskupa, który mówi, że nie będzie u niego rządził uchodźca i gładko łączy to ze słowami: „nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”. O chwile, w ktoś mówi  „o tych Jechowych”, pozbawiając ich prawa do wiary w Boga. O podziały, do których zaistnienia wystarczą różniące się od naszych sympatie polityczne czy oglądanie konkretnej stacji telewizyjnej. I o emocje, przez które można – jak pisał ks. Twardowski – tak bronić Boga, że chlaśnie się w twarz człowieka. O emocje i poglądy, które przechodzą w nawyk i rewolucyjne hasła.

Kocham moją Ojczyznę tak, jak kochali ją moi przodkowie, którzy stracili zdrowie w obozie koncentracyjnym i w walkach z UPA. Mogłabym schować się za ich zasługami jak za wygodną i obszerną tarczą. A jednak mam świadomość, że wybory naszych dziadków i pradziadków, bohaterstwo albo jego brak, nie gwarantują, że my sami przeżyjemy  nasze życie dobrze, godnie, po ludzku i po chrześcijańsku. Przyszłość budujemy sami, swoimi zmaganiami, decyzjami i poszukiwaniami prawdy. Budujemy ją ucząc się na błędach.

Piszę to chyba przede wszystkim dlatego, że czasem zapala mi się w głowie ostrzegawcza lampka – że chociaż historia jest nauczycielką życia, to jednak daleko jej do łagodności. Jeśli nie odrobimy tej lekcji, zapisanej łzami, krwią i krzykiem, którego echo wciąż brzmi na polskiej ziemi, ryzykujemy, że ten sam materiał będziemy musieli powtarzać. Żaden z nas nie pragnie tego dla swoich dzieci. I każdy ma szansę sprawić, by nasze błędy były nie tylko niechcianym spadkiem, ale też nauczką na przyszłość.

Gugu, dada… Tata!

Mama, tata, lala – w ten sposób zaczynamy. Pierwsze słowa są proste, ale też bardzo konkretne. A ja, choć z dziecięcym gaworzeniem miałam sporo do czynienia, dopiero dzisiaj zauważyłam, że nasza komunikacja zaczyna się od rzeczowników. Dopiero potem pojawiają się inne części mowy, zwłaszcza te „silne”, jak „nie” i „daj”. W przedziwny sposób, choć zasób naszego słownictwa nieustannie się powiększa, w pewnym momencie przynajmniej część z nas potrafi utknąć w krainie przymiotników. Jaki, jakie, jaka… jaka jestem? To pytanie, które zdajemy zarówno innym, jak i własnemu odbiciu w lustrze.

Katoliczka często chce być kobietą pełną pokoju i wdzięku. Chce być cierpliwa, uczynna, dobra. Jej dobroć ma być zauważalna we wszystkich rolach, jakie pełni w życiu – chce być dobrą żoną, mamą, pracownikiem, studentką. Dobrą katoliczką. Czy to źle? Oczywiście, że nie. To piękne pragnienia, potrzebne tak samo, jak definiowanie siebie, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „jaka jestem”.

Jest tylko jeden problem. I może on Ciebie nie dotyczy, może te zmagania są Ci obce, ale wiele z nas niesie na plecach bagaż, wypchany całą listą pięknych i pobożnych przymiotników. To niekiedy ciężar, który przekracza nasze siły i zabiera radość życia. Dorzucamy sobie w dodatku do niego: „stanę się lepszą żoną w dwa tygodnie” albo „wypracuję w sobie cierpliwość w czasie Wielkiego Postu”. I napiszę to po raz kolejny – to piękne pragnienia. Pragnienia, które warto realizować o ile nie zapominamy o najważniejszym.

Dziecięca intuicja jest bezbłędna. Liczy się najpierw „mama”, „tata”, „lala”. Liczy się „ja”. A „ja” to coś więcej niż spis wad i zalet. Moje serce to nie lista przymiotników, z których część powinno się za wszelką cenę wykreślić (bo przecież nie mogę być niecierpliwa albo złośliwa), a inne na siłę dopisać. To, kim jestem, określa moje pochodzenie. Jestem Bożym dzieckiem. Jestem Bożą córką. Jestem kochana bezwarunkowo, nawet w tych momentach, gdy sama siebie nie potrafię kochać, bo wydaję się sobie wciąż zbyt mało doskonała. „Pracować nad sobą” (celowo w cudzysłowie) mogę tylko wtedy, gdy moim celem nie będzie efekt w postaci „nowej, idealnej kobiety”, ale pragnienie bycia jak mój Tata. Jedyny idealny, nieskończenie dobry, zawsze cierpliwy. Jeśli to na Niego będę patrzeć w moich staraniach, żadna porażka nie będzie końcem świata i żaden upadek mnie nie zniszczy. Bo to, KIM JESTEM, jest niezmienne, niezależnie od tego JAKA JESTEM.

Ja też chcę być cierpliwa, uprzejma i pełna pokoju. Wiem jednak, że gdy zaciskam zęby, przykręcam sobie śrubę i mruczę pod nosem: „jak to, ja nie dam rady?” to zazwyczaj źle się to kończy. Jeśli czujesz się czasem podobnie, a masz pokusy, by próbować zmieniać się w „doskonalszą siebie” jak za pstryknięciem palcami, wróć do podstaw. Zacznij od dziecięcego „gugu”, „dada”, „lala”. Albo jeszcze lepiej – zacznij od „Tata”. I powtarzaj to tak długo, aż uwierzysz, że dla Niego jesteś ósmym cudem świata. Że kocha Cię niezależnie od wszystkiego. I że chce dla Ciebie tego, co najlepsze – więc kiedyś będziesz cierpliwa, uprzejma, pełna pokoju i wdzięku. Ale niech to On do tego prowadzi. I niech On nadaje tempo tej wędrówce.

https://www.instagram.com/p/BDV_0RmPnmr/

Mój Nazaret…

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu (Łk 2,51)

Mój Nazaret pachnie dziś lawendą i miętą, którą zbieram w ogrodzie by zasuszyć na zimową herbatę. Pachnie też kawą po nieprzespanej nocy i rosołem, który będą lekarstwem na każdą niemalże chorobę, może pomóc również w przypadku nierównej walki z rotawirusem. Taką mam przynajmniej nadzieję…

Mój Nazaret jest bardzo zwyczajny, bo tak to chyba właśnie jest z Nazaretem. Od Jerozolimy dzieli go kawał drogi, przynajmniej tej liczonej w stadiach, kilometrach czy pielgrzymkowych krokach. Serce jednak mierzy odległość zupełnie inaczej. Może być w samym centrum cudu, a jednocześnie bardzo daleko. Może też na pozór nie widzieć Boga, a jednak być tak blisko, że bliżej być nie można. Dla serca czasem tęsknota już jest miłością. I dla Miłości czasem tęsknota jest najszczerszym jej wyznaniem.

Tak to jakoś jest poukładane, że mamom – mimo szczerych chęci – niełatwo trafić do kościoła w ciągu tygodnia. Godziny nabożeństw zazwyczaj pokrywają się albo z porą odprowadzania dzieci do szkoły, albo z wieczorną kąpielą. I tak, wiem, „dla chcącego nic trudnego”. Sama często to powtarzam. I gdy się udaje, doceniam bardzo ten czas – te pół godziny wyrwane z codzienności. Pół godziny, po których codzienność smakuje inaczej, jeszcze lepiej.

Pierwsi chrześcijanie nie mieli tego komfortu. Nie mieli kościołów, możliwości zaczerpnięcia oddechu przed tabernakulum, porannej mszy świętej czy wspólnego różańca, ale i tak odmieniali swoje życie przez niezliczone tajemnice radosne, bolesne i chwalebne. Razem z Jezusem, w codzienności i po cichu. A gdy żyjąca wiele wieków później, błogosławiona Anna Maria Taigi nie mogła pójść do kościoła, bo czuwała przy łóżku chorego dziecka, mówiła ponoć, że w takim przypadku zostawia Boga dla Boga. I te słowa mówią mi bardzo dużo – i o Bogu, i o prawdziwej chrześcijańskiej codzienności…

Ani wczoraj, ani dzisiaj, mimo pobożnych planów, nie udało mi się dotrzeć do kościoła. Tak się czasem zdarza – tak zdarza się często, zwłaszcza gdy dzieci chorują. A jednak mój Nazaret nie jest pusty, bo czasem miłości trzeba szukać inaczej. Czasem miłość pachnie jak mięta, lawenda czy kolejna kawa, która stawia mnie nogi. Czasem jest bardzo zwyczajna. Ale zawsze oznacza obecność, bo przecież miłość to relacja. I może to jest tak, że Pan Bóg nie chce, żebym tylko wpadała do Niego w gościnę na pół godziny? Może zamiast tego chce zostać moim Domownikiem?

I może właśnie dlatego uśmiecham się za każdym razem, gdy nucę wraz z innymi: „Panie Jezu zabierzemy Cię do domu”?… :)

Sprawdź: jaką mamą jesteś?

Mama „prawie-mistrzyni planowania”

Jej dzień toczy się jak w przeboju „Rock around the clock” i niekiedy bardzo gładko przechodzi w okrzyki, które zapamiętałam z oglądanej w dzieciństwie „Alicji w Krainie Czarów” w wersji disneyowskiej: „Zu spaet, zu spaet!” czyli „za późno”… :) Funkcjonuję w bardzo podobny sposób, więc łatwo mi to zrozumieć. To nie mój wybór, po prostu nie da się inaczej: niektóre dni mam zaplanowane co do kwadransa. Wiem, ze muszę skończyć jakaś czynność w określonym czasie, żeby zdążyć dojechać na zajęcia w szkole muzycznej, żeby potem zrobić jeszcze zakupy, ugotować obiad na jutrzejszy dzień i tak dalej, i tak bez końca. Gdy jeden z tych elementów wypada z idealnej układanki, wszystko zaczyna się sypać. Reakcja łańcuchowa i wielkie BUM na końcu

Cecha charakterystyczna? „Mama mistrzyni planowania” często biega. Niekiedy nuci też pod nosem „za późno, za późno” lub wystukuje te słowa w rytm obcasów, gdy próbuje dogonić uciekający tramwaj…

Mama „jakoś to będzie”

Przeciwieństwo mistrzyni planowania, na co dzień dużo bardziej wyluzowana, a jednak również doświadczająca stresu – bo jak to? Te rachunki trzeba było opłacić do wczoraj? A przedstawienie na Dzień Matki będzie jednak za tydzień? To jednak mama, która jak kot spada zawsze na cztery łapy. Albo prawie zawsze. Dokumenty załatwiane na ostatnią chwilę nie różnią się przecież niczym od tych, które ktoś inny załatwił miesiąc wcześniej, a przypalony obiad zastąpi się pizzą przy ogromnej radości młodszej części rodziny. Poza tym ten typ mamy ma często tak rozbrajający uśmiech i tyle prostoty oraz wewnętrznego luzu, że inni jakoś tak odruchowo pomagają, by „jakoś to było”. Nawet kierowca autobusu wie, że na tą panią trzeba czasem dwie minuty poczekać. I udaje że nie widzi tych skarpetek nie do pary: jednej czerwonej w kropki, drugiej w czarno-białe paski…

Mama „chętnie ci pomogę”

Niekiedy widywana w obecności mamy „jakoś to będzie”: tłumacząc zasady rekrutacji do przedszkola, pożyczając pieluchę, podpowiadając najlepszego pediatrę albo oferującą podwiezienie do domu. Działa w trójce klasowej, radzie rodziców i Caritasie, choć często nie na pierwszym planie, ale skutecznie. Zawsze na 100%. Chociaż ma doskonałą pamięć do dat urodzin, imienin i rocznic wszystkich osób w rodzinie, zapomina niekiedy o tym, że sama też ma prawo do tego, by poprosić o pomoc. I że dobrze czasem odpocząć…

Jeśli pod jakimś domem gromadzi się właśnie dziesiątka dzieci z sąsiedztwa, a ktoś wnosi górę naleśników z sosem czekoladowym to tak, dobrze trafiłaś. To właśnie ona.

Mama „jak ty to robisz?!”

Ona nigdy się nie spóźnia i wszystko ma pod kontrolą. W przedziwny sposób potrafi wstać przed resztą rodziny, przygotować wszystko, co potrzebne, a potem pogodzić obowiązki rodzicielskie z pracą i zaangażowaniem w życie szkoły czy parafii. Wieczorem znajduje czas na wyjście z przyjaciółką albo aerobik, a gdy kładzie się spać po północy, nie ziewa ze zmęczenia i nie marudzi. Tak przynajmniej wydaje się postronnym obserwatorom. Dzięki książce „Rosa, jak Ty to robisz?” miałam ostatnio podpatrzeć życie jednej  takich mam. Rosa Pitch, autorka książki to mama osiemnaściorga dzieci, wdowa, osoba pracująca zawodowo i znajdująca czas dla przyjaciół. Jak ona to robi?!

Czytając zwierzenia Rosy miałam mieszane uczucia. Z jednej strony to, co robi, budzi mój ogromny podziw. Sprawne zorganizowanie życia tak wielkiej rodziny to jak zarządzanie małą firmą! A Rosa robi to naprawdę dobrze i na kartach swojej książki dzieli się swoimi patentami na to, jak zaangażować dzieci w wykonywanie obowiązków domowych, w jaki sposób zorganizować sobie czas, jak radzić sobie z gospodarowaniem pieniędzmi itd. Zainspirowana jej radami postanowiłam nieco rozszerzyć zakres obowiązków, jakie mają moje dzieci, skorzystałam też z podpowiedzi Rosy, jak robić zakupy tak, by nie pójść z torbami ;) Rosa i ja mamy jednak zupełnie inne podejście do okazywania uczuć, słabości i wrażliwości – widać, że autorka książki jest twardą, konkretną Katalonką. Z pewnymi metodami wychowawczymi, które stosuje oraz z podejściem do własnych słabości (w stylu „nie można się mazać, trzeba być silnym”) nie umiem się zgodzić, a z drugiej strony – przecież nie muszę. Staram się w życiu nie oceniać tego, w jaki sposób rodzice podchodzą do spraw dotyczących ich własnej rodziny i stylu życia. Każdy z nas ma swoje zmagania, swoje intuicje i pomysły na działanie. Rosa na pewno imponuje mi zorganizowaniem, jak również tym, że każdego dnia znajduje czas na Mszę świętą i adorację. Jak ona to robi? No jak?… :)

Mama taka jak Ty

Tak naprawdę pewnie każda z nas bywa czasem mistrzynią planowania. Każda czasem coś zawala, nie ogarnia i ponosi porażki, każda bywa też wsparciem dla innych. Jest w nas potencjał, który trudno zamknąć w kilku zdaniach pobieżnego opisu. I mam wrażenie, że to nasze dzieci ten potencjał wyzwalają – że rozwija nas bogactwo ich zachowań, pomysłów i reakcji, na które my musimy reagować.

Tak naprawdę to nieważne, czy jesteś mamą, którą inni oceniliby na szóstkę z plusem. Nieważne, czy sama tak siebie oceniasz. Dużo ważniejsza jest miłość: ta wyrażana przez planowanie i ogarnianie domowych obowiązków, ale i przez wrzucanie na luz. Miłość, która smakuje niepowtarzalnie, jak pieczony po nocach tort urodzinowy. Miłość, która trudzi się wstając w nocy do chorego dziecka i miłość cierpliwa, która tłumaczy tabliczkę mnożenia i pilnuje mycia zębów wieczorem. Ona sprawia, że wiele inny spraw traci na znaczeniu i że słowo, którym opisują nas dzieci, zaskakuje. Bo przecież one, zapytane o swoją mamę, odpowiadają często: „Jaka jest moja mama? Najlepsza! Najukochańsza! I moja!” :)

 

Zaproszona do czułości

Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda. J 19, 33-34

Zobacz: Jest popołudnie pewnego piątkowego dnia. Trwają przygotowania do szabatu. W jego ramach  ze wzgórza Golgoty mają zostać usunięte ciała skazańców – w tym Jezusa. Jeden z żołnierzy podchodzi i wbija głęboko włócznię, przebija Jezusowy bok. Zechciej stanąć blisko krzyża,spróbuj zobaczyć tę scenę bardzo wyraźnie – zobacz umęczone ciało Jezusa, zobacz krew i wodę, które wypływają spod Jego serca i spływają na ziemię.

Proś: o gotowość bycia darem dla innych, aż do końca

Pomyśl: To co miało być końcem stało się początkiem.Ostateczność śmierci stała się źródłem życia. Ofiara aż do końca wydała owoc w postaci początku życia sakramentalnego dla Kościoła- stała się źródłem Chrztu św. i Eucharystii. Taki jest Jezusowy dar z samego siebie, do końca, aż do śmierci.

Na innym miejscu Ewangelii – Pan powiedział : “pójdź za Mną”….czy pamiętasz o tym, że to jest zaproszenie dla Ciebie? Zaproszenie, które oznacza – “pragnę, abyś była darem, do końca; darem z samej siebie; proszę Cię, abyś pozwoliła otworzyć swoje serce, tak aby było ono miejscem dającym życie.”

Jak odczytujesz to Jezusowe zaproszenie właśnie dziś? Ku czemu skłania się Twoje serce? Porozmawiaj o tym z Ukrzyżowanym, wylej przed Nim to co jest głęboko ukryte w Tobie.

Działaj: zechciej dziś zrezygnować z czego co jest dla ciebie ważne, przyjemne, po to, aby w tym czasie posłużyć komuś innemu, albo aby tę przyjemność sprawić komuś innemu. Jezus zaprasza się do konkretnego gestu czułości.

(rozważanie: Ania)

grafika: https://www.urbanarts.com.br/sagrado-coracao-de-jesus-30298/p

Nowenna przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa – “Sercowa sprawa, czyli o czułości Pana Boga”, dzień 9

Posłana z czułością (2)

W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. A Pan jej odpowiedział: „Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba <mało albo> tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”. ( Łk 10,38-42)

Wyobraź sobie zwyczajny dom, w którym być panuje lekki bałagan, roznosi się zapach gotowanego obiadu i słychać głosy mieszkających w nim osób. Zobacz Jezusa, który czuje się tam jak… u siebie w domu.

Poproś: o odkrywanie Bożej obecności w Twoim „tu i teraz”

Pomyśl: Marta, która w wielu kazaniach czy tekstach dotyczących historii dwóch sióstr, wygląda gorzej na tle wsłuchanej w Jezusa Marii, robi coś, bez czego to spotkanie nie byłoby możliwe: przyjmuje Jezusa do swojego domu. Miłość każe jej jak najlepiej zadbać o Gościa (a może raczej Domownika?) i choć w międzyczasie gubi z oczu to, co Jezus nazywa “najlepszą cząstką”, widać w niej pragnienie, by dać Mu to, co najlepsze. Marta daje Mu siebie, swój trud, swoje zatroskanie i „uwijanie się koło rozmaitych posług”. To konkretne dobro i wierzę mocno, że dla Jezusa również jest to ważne. Choć zwraca Marcie uwagę, by zabieganie i niepokoje nie zabrały jej radości z bycia blisko Niego, wierzę że dla każdej Marty, która bierze na siebie ciężar troski o innych, ma spojrzenie pełne miłości. Może chce jej również powiedzieć słowa, o których łatwo zapomnieć w codzienności – “Przyjdź do mnie, gdy jesteś utrudzona i obciążona, a ja cię pokrzepię”…?

Działaj: zaproś dzisiaj Jezusa do swojego domu. Pomyśl o jakimś zewnętrznym znaku tego zaproszenia: otwartym Piśmie Świętym, ulubionym obrazku z Jego podobizną albo muzyce, która pomoże skupić na Nim uwagę. Przychodź dzisiaj do Niego ze swoim zatroskaniem i niepokojem, pytając w jaki sposób działać, by nie tracić Go z oczu…i z serca.

(rozważanie: Majka)

Nowenna przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa – “Sercowa sprawa, czyli o czułości Pana Boga”, dzień 8

Posłana z czułością (1)

Maria Magdalena natomiast stała przed grobem, płacząc. a kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?» Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?» Ona zaś, sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go zabiorę». Jezus rzekł do niej: «Mario!» a ona, obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: [Mój] Nauczycielu! Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”». Poszła Maria Magdalena [i] oznajmiła uczniom: «Widziałam Pana», i co jej powiedział. (J 20, 11 – 18)

Zobacz: scenę spotkania Marii Magdaleny i Jezusa. Zobacz jak twarz zalana łzami rozpromienia się radością. Usłysz delikatny głos Jezusa, Jego wezwanie po imieniu. Zobacz jak Maria rozpoznaje Pana i jak opowiada apostołom o spotkaniu z Nim. Tej radości nie może i nie chce zatrzymać dla siebie

Proś: o łaskę bycia apostołką Jezusa.

Pomyśl: Pan nie chce twojego smutku łez, zatroskanej twarzy. On jest Bogiem, który pragnie twojego szczęścia.Źródłem tego szczęścia jest doświadczenie spotkania się z Nim, wejście w relację z żywą Osobą, rozpoznanie w Nim tego, kto kocha cię szaleńczo. To doświadczenie, jeśli jest autentyczne sprawia, że chcesz się dzielić tą radością. Ono rodzi potrzebę głoszenia Jezusa. On – Pan uzdalnia cię i posyła do głoszenia. Przypomnij sobie czy masz już takie doświadczenie za sobą – jeśli tak podziękuj za nie Jezusowi. Jeśli nie – zbadaj swoje serce – czy nie ma w nim czegoś co nie pozwala ci odpowiedzieć na to Boże posłanie i zaproszenie. Porozmawiaj o tym z Jezusem. Opowiedz MU o to tym co Cię, być może, blokuje.

Działaj: Postaraj się dziś w sposób konkretny stać się posłańcem Dobrej Nowiny- niech narzędziem którym się posłużysz będzie uśmiech albo życzliwe słowo.

(rozważanie: Ania)

Nowenna przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa – “Sercowa sprawa, czyli o czułości Pana Boga”, dzień 7

Wezwana z czułością (2)

Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: «Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas» – to znaczy: Piotr. (J 1, 35-42)

Wyobraź sobie, że Jezus patrzy na Ciebie i mówi: “Ty jesteś… “. W jaki sposób wypowiada Twoje imię? Jakie słowa wypowiada? I jak na Ciebie patrzy?

Poproś: o odkrycie w jaki sposób możesz przyprowadzać innych do Jezusa.

Pomyśl: Najpierw było pragnienie. Potem – konkretne poszukiwania i pytanie: “Gdzie mieszkasz?”. Cała reszta – tak, CAŁA, łącznie z poświęceniem całego życia dla Jezusa – jest konsekwencją tego, że oni faktycznie mieli odwagę pójść za głosem swojego pragnienia. Poszli więc, zobaczyli i pozostali u Niego. Dzięki temu mogli potem wrócić do swojej codzienności i ogłosić: “Znaleźliśmy Mesjasza!”. Ileż radości musiało kryć się w tym zdaniu!…
Jaki element Twojej codzienności może przestrzenią, w której doświadczasz bliskości Jezusa? Co może pomagać Ci nasycać się Jego obecnością – co jest “pozostawaniem u Niego”, w bliskości z Nim?  Może to jakaś krótka modlitwa, którą możesz wpleść w codzienne obowiązki, może akt strzelisty, może fragment z czytań na dany dzień? Znajdź taką przestrzeń, w której niezależnie od okoliczności zewnętrznych, sercem będziesz mogła być blisko Niego. A potem pytaj, do kogo Cię dzisiaj posyła. Pytaj komu i w jaki sposób możesz o Nim mówić – być może nawet bez pobożnych czy podniosłych słów, ale po prostu z życzliwością i miłością.

Działaj: Opowiedz dziś komuś o Bożej miłości, tak jak podpowie Ci serce – być może wprost mówiąc o Jezusie, a być może po prostu otaczając kogoś swoją troską.

(rozważanie: Majka)

Nowenna przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa – “Sercowa sprawa, czyli o czułości Pana Boga”, dzień 6